دفتر تبلیغات پیشگام در فضای مجازی دینی

حجت الاسلام معینی مجد دبیر بخش اشراق سوگواره ملت امام حسین علیه السلام در برنامه ملت امام حسین علیه السلام رادیو معارف به تشریح فعالیت های بخش اشراق پرداخت.

1400/05/22
|
19:50


مدیر اداره پایش، رصد و آینده پژوهی فضای مجازی دفتر تبلیغات اسلامی در گفتگو با رادیو معارف به تبیین اهداف سوگواره بین المللی ملت امام‌ حسین‌ علیه السلام پرداخت و گزیده ای از پیشینه سوگواره مجازی اشراق را بیان نمون
حجت الاسلام معینی مجد در گفتگو با رادیو معارف بیان داشتند : سوگواره مجازی اشراق به همت دفتر تبلیغات اسلامی در هفت دوره برگزار شده است كه دوره هفتم آن در سطح ملی و در بخش های مختلف : فیلم ، عكس ، متون ادبی ، گرافیك ، ایده های نو و كنشگران عاشورایی برگزار شد.
وی درباره پیشینه تبلیغ در عرصه های مجازی گفت : در سال 1391 در دفتر تبلیغات اسلامی اداره كل تبلیغ نوین ایجاد شد ، در سال 1397 بعد از مطالبه رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان و اعضاء هیأت امانء دفتر تبلیغات اسلامی مبنی بر «حضور جریان ساز در فضای مجازی» اداره كل تبلیغ نوین با مركز فرهنگی هنری تلفیق شد و تبدیل به معاونت فضای مجازی ، هنر و رسانه گردید.
او درباره دوره هفتم سوگواره مجازی اشراق گفت : سال گذشته اولین تجربه ملی و فراصنفی سوگواره مجازی اشراق بود كه دبیری آن را مدیركل فضای مجازی دفتر تبلیغات اسلامی حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاجیانی بر عهده داشتند. این برنامه كه بزرگترین رویداد هنری ، ادبی و رسانه ای با محوریت فضای مجازی بود شامل بخش های متعددی بود اما وجه و مزیت نسبی و رقابتی آن بخش ویژه ای به نام «گنشگران عاشورایی» كه عرصه فعالان رسانه نوین را پوشش می داد و مبتنی بر ارسال اثر هم نبود بلكه در آن ابتدا پانصد هزار كنش رسانه ای با مولفه های خاصی رصد ، بررسی و گزینش شد و سپس توسط تحلیلگران و متخصصان تعدادی جهت داوری نهایی برگزیده شد.
وی در ادامه افزود : تمایز دیگر این رویداد داوران حضور برجسته از جمله استاد نجابتی در حوزه گرافیك ،استاد هادی مقدم دوست در حوزه فیلم ، حجت الاسلام و المسلمین سرلك ، سركار خانم دكتر فضه سادات حسینی و دكتر سید بشیر حسینی در زمینه كنشگری بود.
وی در ادامه درباره اهداف سوگواره مجازی اشراق بیان كرد : ما می‌خواهیم كاربران فضای مجازی به عنوان یك كاربر ساده صرفا به این فضا نگاه نكنند بلكه كنشگر فعال باشند، یعنی از خودشان آثار مثبتی بر جای بگذارند و صرفا استفاده كننده منفعل نباشند.
وی در پایان خاطر نشان كرد : می خواهیم این ادبیات تخصصی كنشگری برای همه ایرانیان تبیین شود و قله «كنشگر فعال بودن» آرمان عمومی گردد.

دسترسی سریع